Új akvárium

Az akváriummal kapcsolatos kérdések.

Új akvárium

HozzászólásSzerző: Gyula-U2 » 2015.01.21. 21:29

Sziasztok!

Leehet, hogy rossz helyen teszem fel kérdésemet, mármint rossz oldalon, de az akvárium tényleg új. 2014 augusztusban vettünk egy Eheim Aquastar 54 szettet, amihez minden volt. Általánosságban véve elégedett vagyok, csak a kérdésem az lenne, hogy normális-e a következő jelenség? A készletben egy Eheim Pickup 2008 típusú szivacsszűrős berendezés van. Elvileg hetente tisztítom a szűrőházat (a szivacsot csak gyengén nyomkodom a leeresztett régi vízbe) , mert rendszeresen eldugul. A halak néha lecsípnek jókora darabokat a növényekből, melyet a szűrő bekebelez, és eltömíti a rostélyokat. Így a víz éppen csak csurog-csepeg a kiömlőnyílásból. Így persze a levegőellátás is akadozik. Az utóbbi időben már 3-4 naponta telemegy növényi trutyival. Normális-ez? Nem működik rendellenesen a szűrő?
Amúgy jelenleg 6db guppi fiú, 2 anci, 4 páncélos harcsa, és 2 aynomeri van benne, 3-féle növény, ezek látszatra is jól érzik magukat. Mit kéne tenni a szűrővel? Esetleg javításra szorul? Gyári ajánlás szerint 150/300 l/h a keringető képessége, és 30-60 literig ajánlja a gyártó. Ha tiszta a szűrőház, akkor a víz mellé buborékokat is adagol a vízbe, ha eltömődik, akkor éppen csak csurdogál, és nem termel levegőt. Szabadna-e ilyen gyakran eltömődnie a rostélyoknak?

Segítségeteket előre is köszönöm.
Gyula-U2
Friss hal
Friss hal

Re: Új akvárium

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.01.21. 22:09

Fajt Norbi írta:Fogalmam sincs,igazából szedem az infókat.Teljesen tapasztalatlan vagyok a szakmában.

Én a helyedben egy sokkal kisebbel próbálkoznék először. Hogy megtanuld mit,hogyan kell. Pl a vízcserék, etetés világítás. Egy ilyen 500 l-es cucc min 2-300 ezer körül fog megállni ha rendesen akarod megcsinálni.
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2015.01.22. 10:16

Gyula-U2 írta:Sziasztok!

Leehet, hogy rossz helyen teszem fel kérdésemet, mármint rossz oldalon, de az akvárium tényleg új. 2014 augusztusban vettünk egy Eheim Aquastar 54 szettet, amihez minden volt. Általánosságban véve elégedett vagyok, csak a kérdésem az lenne, hogy normális-e a következő jelenség? A készletben egy Eheim Pickup 2008 típusú szivacsszűrős berendezés van. Elvileg hetente tisztítom a szűrőházat (a szivacsot csak gyengén nyomkodom a leeresztett régi vízbe) , mert rendszeresen eldugul. A halak néha lecsípnek jókora darabokat a növényekből, melyet a szűrő bekebelez, és eltömíti a rostélyokat. Így a víz éppen csak csurog-csepeg a kiömlőnyílásból. Így persze a levegőellátás is akadozik. Az utóbbi időben már 3-4 naponta telemegy növényi trutyival. Normális-ez? Nem működik rendellenesen a szűrő?
Amúgy jelenleg 6db guppi fiú, 2 anci, 4 páncélos harcsa, és 2 aynomeri van benne, 3-féle növény, ezek látszatra is jól érzik magukat. Mit kéne tenni a szűrővel? Esetleg javításra szorul? Gyári ajánlás szerint 150/300 l/h a keringető képessége, és 30-60 literig ajánlja a gyártó. Ha tiszta a szűrőház, akkor a víz mellé buborékokat is adagol a vízbe, ha eltömődik, akkor éppen csak csurdogál, és nem termel levegőt. Szabadna-e ilyen gyakran eltömődnie a rostélyoknak?

Elviekben nem lenne szabad ilyen hamar eltömődnie. A levegő porlasztóhoz lennie kell egy kis műanyag csőnek ami a vízszint fölé ér így az el sem tömődhet. Ha a növényeid gyorsan pusztulnak és a maradványai tömítik el akkor a növényeket kell másképpen gondozni, vagy túletetsz és az etetésmódján kell változtatnod. Kevesebbet és inkább gyakrabban.
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Tibor » 2015.01.22. 10:41

Fajt Norbi írta:Fogalmam sincs,igazából szedem az infókat.Teljesen tapasztalatlan vagyok a szakmában.

Attól függ milyen típusú akváriumot szeretnél, első sorban azt kell eldöntened. Nyilván megfontolandó ill. felmérendő mekkora a rendelkezésre álló hely. Kapható a szaküzletekben előre összeállított szettek is. Kezdőknek nem ajánlott a 100 liter alatti akvárium, mert a kis akvárium rendszerek nem tolerálják a szakértelem és rutin hiányát. Én a magam részéről azt mondom 200-250 literben érdemes gondolkodni.
http://akvarisztika.info/index.php/akva ... senel.html
http://akvarisztika.info/index.php/bere ... umban.html
http://akvarisztika.info/index.php/akva ... itasa.html
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Gyula-U2 » 2015.01.22. 17:50

Tibor írta:
Gyula-U2 írta:Sziasztok!

Elviekben nem lenne szabad ilyen hamar eltömődnie. A levegő porlasztóhoz lennie kell egy kis műanyag csőnek ami a vízszint fölé ér így az el sem tömődhet. Ha a növényeid gyorsan pusztulnak és a maradványai tömítik el akkor a növényeket kell másképpen gondozni, vagy túletetsz és az etetésmódján kell változtatnod. Kevesebbet és inkább gyakrabban.

Köszi.
Nem pusztulnak a növények, olyannyira nem, hogy már új hajtások is jönnek a tövekről, hanem inkább arról van szó, hogy a talajlakók, (Anci, Aynomeri), megrágják, és ezen cafatok jutnak be a szűrőházba rendszeresen, és a rostélyt belepik. A cső nincs eltömődve, sőt, nem is vízköves. Naponta egyszer adok nekik reggelente vagy lemezest, vagy tablettát, vagy fagyasztott szúnyoglárvát, illetve trópusi mixet. A talajlakók Plekko tablettát kapnak, illetve ugyanazt a tablettát, amelyet a többiek. Néha zöldet, de azt ritkábban. A lemezesből fél kávéskanál az adag, a tablettából 1-1 db (1 felül, 1 alul), a trópusiból 1-2 db-ot adok alkalmanként. Szerintem nem mondható, hogy túl vannak etetve. Vagy mégis? A növények szépen fejlődnek. Az elhalt, illetve a megrágott növényi maradványokat hetente, vízcserénél kiveszem, de így is kerül a szűrőbe. Legalábbis tisztításkor ezt látom.
Gyula-U2
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Magica » 2015.03.09. 19:32

Szia Norbi!
Szép tervek, az 500 lityis alatt nem is érdemes kezdeni. Én szeretem ezt a méretet. Több tippem is van. Alapvetően előttem szólókkal is egyetértek, hogy bele kell tanulni. Sok szakkönyvet át kell böngészni hozzá.
A beszerzés terén egy kérdés, hogy mennyi a zsé. Ez kardinális mert ha van bőviben akkor "csak" össze kell rakni a cuccokat. Általában nem szokott lenni. Ezért javaslom a különböző netes honlapokat, vatera, olx, stb. Én a netem 50 ezerért vettem egy komplett 450 lityist (mostani) tele növénnyel, gépészettel, világítással álvánnyal ,minden. + egy 70 lityis berendezve az is aranyhalakkal. A halakat nem vettem meg, így még 10 ezret alkudtam, de ezt megbántam, mert nem volt egyértelmű és mint kiderült annyi hal volt benne, hogy alig fértek el. Igazából őrületes vétel volt.
Ami önmagában megérte az a szűrő rendszer volt. Egy Eheim 2000 l/h külső szivattyú tolja a vizet. Ez beküldi egy 30 literes müa. hordóba, amiben alul rafia krumpliszsákok vannak, ezt zárja egy akvarisztikai legdurvább szivacs (kb 40 cm átmérőjű és 3-5 cm vastag) utána kb. 5 liter bioball van berakva, ezt zárja egy ugyanolyan szivacs mint az előző, a következő szint perlon vatta bőviben és legfelül egy hasonló szivacs de a finomabb fajta. A felső réteg perlon vatta és szivacs az tuljdonképpen kb 4-5 havi tisztítás során teljesen tisztának mondhatóak. Kristálytiszta a víz és megfelelő az áramlás. Ez nem olcsó, de kb 25 éve foglalkozok akvarisztikával és ez a legjobb. Kezdem elhinni hogy akár 1 évig sem kellene hozzányúlni és akkor is tiszta lenne a víz.
A levegőztető elengedhetetlen egy egy ekkoránál. A legnagyobb tetrát javaslom talán 450 es a típusa kb 15 ezer de nagyon csendes és jól nyom két csöcsön. A visszafolyásgátló szelepeket ne felejtsd ki. Én 45-60 centis hajlékony porlasztócsövet tettem be meg egy 35 centis követ. A lényeg minél apróbb buborék és had szóljon. Ennek főleg nyáron van nagy jelentősége, mert felmegy a vízhőfok simán 27-fok köré.
Visszakanyarodnék a zsére. Ha van akkor vasfa és sok növény, ha nincs akkor is sok növény, de tökéletes a szőlőgyökér ill. az elszáradt kacskaringós föld feletti része is jó. Az indításnál előfordul, hogy maga a gyökér beindul és penészesedik (fehér trutyi lesz rajta) de ha már jó a szürés és beindult biológiailag is akkor nincs gond, viszont baromi természetes és olcsó. Akármilyen fa nem jó mert sok ami mérgező a halaknak. Ezekre az ágakra rá lehet kötni damillal anubiast az bolondbiztos nyövény mindent kibír. Nálam folyamatosan virágzik is. A fodros vizikalászt ajánlom még, bár ebben a mostaniban csak vergődik. Az előző ötszázasomban tövestől szedtem és hordtam a halashoz.
A világításról annyit, hogy a legjobb fenyődeszkából megcsinálni a dobozt és ha van zsé akkor Ledes motyó (jó sok) ha nincs akkor minimum 4 db 120 cm es fénycső, de akár 8 db is mehet bele külön kapcsolókkal. Az elején indításkor vigyázni kell a fénnyel. ALGA! Ha jó a szűrés és a levegőztetés be kell "hangolni" a fényt és nincs gond az algával. A természetes fa elengedhetetlen pl. az ancik (algaevő) szaporodásához. Egy kikorhadt megfelelő "barlanggal" rendelkező fában kikelti az ikrákat és sok örömöd lesz bennük.(erre jó a kókuszhéj, vagy cserép, de szerintem azok csúnyák)
Majdnem elfelejtettem a lényeget a HÁTTÉR. Ápol és eltakar és baromi jól néz ki. Nem túl bonyolult megcsinálni. Ha van zsé akkor készen venni beragasztani. Ha nincs akkor 1-2 doboz purhab, + cementes homok és tökéletes a háttér, olyan amilyennek te álmodod meg.
Talán a legfontosabb az akvarisztikában is a TÜRELEM. Hajtja az embert a végkifejlet de érdemes kivárni az idejét mindennek. Ez egy lassú folyamat, mondjuk kb 1 hónap mire összeáll minden beérik a víz, növekednek a növények és belemehetnek a halak.
Ezek saját tapasztalatok (persze kivonatosan) de itt biztosan találsz választ mindenre. Én csak egy amatőr vagyok aki hosszú évek óta csinálja, szereti, és biztosan sokat tanulhatok én is még másoktól. HAJRÁ 500-as.
Magica
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Hyppoo » 2015.03.09. 23:52

Sziasztok!
Igazából teljesen kezdő vagyok, interneten olvasgattam és holnap szeretnèk szétnézni több boltban, de előtte mindenképpen szeretném hallani tapasztalt emberek véleményét!
Szeretnék egy akváriumot édesvízi halakkal.
Szeretném a tanácsotokat kèrni, hogy mekkora akváriumot szerzzek be (egy kisebbre gondoltam kezdésképpen), milyen eszközökre van szükségem pl. Levegőztető, szűrő, háló, növények, aljzat, dekoráció, dtb
Milyen és kb. hány darab halat ajánlotok egy kezdő számára? Milyen eledelt? Milyen víztisztítót, stb.
Bármilyen más tanácsot, ötletet, tippet, könyvet, bármit elfogadok. Pl. Fény mindenkèppen szükséges, olvastam hogy lehet akváriumba csigát vagy rákot tartani, ez milyen halak mellett ajánlott illetve egy kezdő számára egyáltalán ajánlott?
Nagyon szépen köszönöm!
Hyppoo
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.03.10. 05:56

Hyppoo írta:Sziasztok!
Igazából teljesen kezdő vagyok, interneten olvasgattam és holnap szeretnèk szétnézni több boltban, de előtte mindenképpen szeretném hallani tapasztalt emberek véleményét!
Szeretnék egy akváriumot édesvízi halakkal.
Szeretném a tanácsotokat kèrni, hogy mekkora akváriumot szerzzek be (egy kisebbre gondoltam kezdésképpen), milyen eszközökre van szükségem pl. Levegőztető, szűrő, háló, növények, aljzat, dekoráció, dtb
Milyen és kb. hány darab halat ajánlotok egy kezdő számára? Milyen eledelt? Milyen víztisztítót, stb.
Bármilyen más tanácsot, ötletet, tippet, könyvet, bármit elfogadok. Pl. Fény mindenkèppen szükséges, olvastam hogy lehet akváriumba csigát vagy rákot tartani, ez milyen halak mellett ajánlott illetve egy kezdő számára egyáltalán ajánlott?
Nagyon szépen köszönöm!

Szia!

Az akvárium méretében egyet értek, de minimum 50 l legyen. Ennél kisebben szerintem csak növényest érdemes építeni. A halakról... Nos velük várni kell. Még ha vízkezelőkkel is indítod az akváriumot, akkor is minimum 1 hetet várj mielőtt halat teszel bele. A halak mennyisége meg függ a halaktól. Kezdőnek könnyen tartható halakat javaslom, mint kisebb eleven szülők pl guppi. Később esetleg egy kis csapat neon, stb
A technika. Nagyon fontos, hogy mit tervezel az akváriummal. Ha egy társas édesvízi akvárium a cél, néhány növénnyel, akkor a gyári szettek világítása is megfelelő lesz. Ezekhez adnak fűtőt és belső szűrőt is. Ha nem hálószobába kerül az akvárium, akkor ez így jó is, viszont a belső szűrők zúgása éjjel zavaró lehet, ha aludni szeretnél az akvárium közelében. Ha csend kell, akkor egyértelműen külső szűrőt javaslom, abból is a megfizethető Atman gyártmányt. 50l -es akváriumba a CF-800-at. Ha kell a nyomó ágon a flowt tudod csökkenteni.
A rákokat elsősorban növényes akváriumhoz ajánlanám és mondjuk neonokkal jól együtt tarthatóak. Csigák bármilyen közegben fognak nőni, óhatatlan, hogy a növényekkel betelepíts 1-2 példányt.
Üdv
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2015.03.10. 09:35

Hyppoo írta:Sziasztok!
Igazából teljesen kezdő vagyok, interneten olvasgattam és holnap szeretnèk szétnézni több boltban, de előtte mindenképpen szeretném hallani tapasztalt emberek véleményét! ..........

Általános tévhit, hogy kicsivel kell kezdeni. Pedig az igazság az, hogy egy nagyobb akváriumot könnyebb egyensúlyban tartani mint egy kicsit.
Ezt olvad el!
http://akvarisztika.info/index.php/akva ... itasa.html

http://akvarisztika.info/index.php/akvariumok/
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Kerdes Új Akvárium

HozzászólásSzerző: NorIsti » 2015.03.12. 23:34

Sziasztok!

Az akvariumunkba vettunk novenyeket es reggelre lattuk meg,hogy ez a hal jott ki az egyikbol.
Tudja valaki esetleg,hogy ez milyen hal?
Elore is koszonjuk a valaszokat!

Udvozlettel,
NorIsti [signthankspin.gif]
Csatolmányok
11054537_784094811671061_360928611_o.jpg
NorIsti
Friss hal
Friss hal

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium