Talaj

A megfelelő táptalaj kiválasztása és használata

Re: Növény táptalaj

HozzászólásSzerző: Norbi_01 » 2011.03.26. 13:46

Üdvözletem mindenkinek!
Most kezdtem megtervezni egy 180 literes akváriumot. Szóba került kétféle táptalaj és kíváncsi vagyok melyik lenne a jobb. Az egyik a JBL Aquabasis plus, a másik a Tropica Plant Substrat. Melyikről mi a véleményetek? Melyik lenne a jobb hosszútávra?
Válaszotok előre is köszönöm!
Üdv Norbi
Norbi_01
Friss hal
Friss hal

Re: Talaj

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.03.26. 20:51

Én a JBL táptalaját használom - elégedett vagyok vele, de a Tropica Plant Substrat egy szintén jó minőségű talaj. Szerintem attól függ milyen általános talajt akarsz használni fölé - ha JBL-ét - akkor válaszd az Aquabasist, ha Tropicat - akkor pedig a Plant Substratot, ha mást - akkor szerintem mindkettő jó lehet. Nézd meg az akvakertészen is mit írnak a növényfejek ezekről a talajokról.
feca101
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: Norbi_01 » 2011.03.27. 11:43

Rendben köszönöm!
Üdv Norbi
Norbi_01
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: walter » 2011.05.19. 11:25

Sziasztok!

Most tervezem egy 72 literes (60x30 alapterületű) akvárium beindítását, remélem a jövőhét elején megérkezik.
Teljesen kezdő vagyok, ez lesz az első akváriumom, ha valami alapvető dolgot kérdeznék, légyszi vegyétek ezt figyelembe :)
Elég sok oldalt és fórumot megnéztem már, sokat tanultam, de lenne még pár kérdésem.

Az üzletben ahol érdeklődtem, ott az eladó azt mondta, hogy mivel nem túl nagy az akvárium és ha nem lesz benne túl sok növény akkor nem kell táptalajt használni, elég lesz a tápoldat és a tápgolyó, a talajjal elég sok gond lenne tisztán tartás szemszögből.
A kérdésem a következő lenne:
Úgy terveztem, hogy ahol a növények lesznek és az akvárium hátsó részében 5-7 cm vastag lenne a talaj, elöl pedig 2-3 cm, fokozatosan csökkenne a vastagság.
Az egyik nagy áruházban (Lakásból otthont) láttam nagyon aprószemű, kb. homok szemcséjű fehér talajt, úgy gondoltam, hogy a vastagabb részekben ilyet tennék 3-4 cm vastagon alulra és rá 2-3 cm nagyobb szemcséjű réteg kerülne.
Úgy láttam valahol, hogy nagyon apró és nagyon nagy szemcse nem szerencsés talajnak mivel nehéz takarítani, ...

7,5kg volt 1300Ft igazából ezért döntenék mellette, az üzletben kb 400Ft volt egy zacskó nagyobb szemű és abból 15 kellene, a kezdeti kiadásokat szeretném csökkenteni vele, ha lehet.

Szerintetek jó lenne így?

Előre is köszönöm a segítséget!

üdv,
walter
walter
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2011.05.19. 11:56

Ez így nem lenne túl jó szerintem, mert vagy (szerencsésebb esetben) összekeveredik a két féle talaj, főleg ha lesz valami aljzaton lakó halad, vagy ha véletlenül úgy marad, akkor pont az alja fog "befülledni".
Nem tudom milyen homokról beszélsz, de a kvarchomok kicsit nagyobb szemű, és szerintem jó magában is.
Az igaz hogy a homokot nem nagyon lehet porszívózni, viszont nem is nagyon kell, ha jó a szűrésed. A nagyobb szemcséjű aljzatot lehet porszívózni, és kell is, mert könnyebben beleül a szmötyi.
Azt is valószínűnek tartom, hogy hiába vacakolsz a különböző vastagságú talajjal, a halak ezt is le fogják rendezni hamar, mindenhol 5 centi lesz...
Bár az elején nem rossz ha így csinálod, a bejáratás alatt jobban megfogja a növényeket.
Szőke vagyok! Oszt?
Napról napra az újdonság varázsával ajándékoz meg az amnézia.
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: walter » 2011.05.19. 12:51

Köszi a gyors választ!

Közben megtaláltam a neten is, VitaKraft Kvarchomok volt amit láttam, http://www.aqua-food.hu/shop/showDetails/333/VK.Kvarchomok%20feh%C3%A9r%207,5%20kg
A szűrővel szerintem nem lesz gond, Eheim PickUp 2010 lesz benne elméletileg 60-160 literes akváriumig van és 220-500 liter/óra a teljesítménye.

Igen, lesz aljzaton lakó halam is, de eddig nem is gondoltam bele, hogy összekeverhetik a talajt, szerettem volna egy kis út szerű dolgot az aljára, de ezek után lehet, hogy nem lesz hosszú életű az út, mindegy azért megcsinálom.

Szerinted melyik a jobb talaj, Te melyiket ajánlanád a kvarchomokot vagy inkább a nagyobb szemcséjűt?
walter
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2011.05.19. 13:38

Magam is ezzel a problémával küzdök, mert az 1-2 mm-st jobban szeretem, de drágább.
Pénztárca függő a dolog. Nálam a legújabb akváriumban kvarchomok van, nem fehér, hanem homokszínű, nincs vele gondom, bár soha nem olyan kristálytiszta a vize mint a többié. Ha felkavarják a halak, akkor nehezebben ülepszik le. Legalábbis én úgy vettem észre, persze ez függ a halaktól is, nekem most ott van vagy 12 corydorasom....
Szőke vagyok! Oszt?
Napról napra az újdonság varázsával ajándékoz meg az amnézia.
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: preczizt » 2011.06.05. 19:01

Hali!
Szeretném a segítségeteket kérni. Most kezdenénk el akvarisztikával foglalkozni az akvárium már meg van/54l-30x30x60/. Az aljzattal kapcsolatban, hogy mennyire fontos a táptalaj a növényeknek, ha inkább halas mint növényes akváriumot szeretnénk. A fórumon van aki szerint kevés növény esetén elég kavics és csak tápoldatozni kell.
preczizt
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Gerry1991 » 2011.06.05. 19:46

ha ténylegesen halas lesz az akvárium akkor nem szükséges a táptalaj elég az oldat vagy esetleg az üzletekben kapható tápgolyócskák.De ami még befolyásolja hogy tápoldat vagy tápgolyó az hogy a növény amit szeretnél az akváriumba az a gyökerein keresztül veszi-e fel a táplálék nagy részét vagy a levelein keresztül.De egyébként ami nálam van 54 lityis aki az is inkább halas aki, van benne pár tő növény de én abba semmi tápanyagot nem nyomok semmilyen formában és mégis szép zöld és hajt meg hozza az új töveket bár már utána néztem de most hirtelen nem jut eszembe a neve, a növények neveivel mindig bajba vagyok.Nos egy szó mint száz szerintem nem kell táptalaj :)
Gerry1991
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: godorrobert » 2012.01.09. 06:49

talaj átmosásához milyen technikát ajánlotok?

tudom már írtatok pár típusú talajt, de most tisztázódott le bennem mit is akarok :-)
ebben kérném még a segítségeteket :
- beakarom ültetni a növényeket a talajba
- sötét színű kavics legyen

melyik rétegre mit ajánlanátok, mert gondolom így 2 réteget kell tennem
godorrobert
Kis hal
Kis hal

ElőzőKövetkező

Vissza: Növényi táptalajok