Új akvárium

Az akváriummal kapcsolatos kérdések.

Re: Új akvárium

HozzászólásSzerző: Tibor » 2015.03.13. 09:53

Őzbócia más néven Szkunk csík tudományos nevén Yasuhikotakia morleti.
Mindenevő, kedveli a csigákat!
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: robi0322 » 2015.06.26. 14:00

CIMG6706.JPG
víz feltöltés előtt...
CIMG6706.JPG
víz feltöltés előtt...
Hello!

Szeretnék beindítani egy 112 literes akváriumot amibe lennének pontylazacfélék, néhány guppi és pár darab páncélos harcsa.

Régebben kb. 10 éve volt már akváriumom, de sorra pusztultak el benne a halak....de most egy kicsit jobban utána olvasva sok mindent elrontottam,-
úgymond "túl sterilre" pucoltam a szűrő szivacsát (csapvízben) a bejáratáskor sem vártam szinte csak két napot---->szóval hibát hibára halmoztam.

De ezeket szeretném elkerülni.

Ez egy használt 112 literes szett Juwel bioflow3.0 szűrővel 100wattos fűtővel 2x18 wattos daylight fénycsővel.
Lenne még bele egy Rena air 300 légpumpa
Jó lenne így ez a szett/összeállítás?

Vettem bele új szén szűrő szivacsot
durva szivacsot
finomabb szivacsot
sera vattát

A feltöltés kb 2 hét múlva lesz esedékes.
Indításkor kell-e vízkezelő stb?
Kevés halkaját javasolnak a hasznos baktériumoknak napi rendszerességel
mennyi idő múlva hány halat telepíthetek?

Várom a segítségeket?

(ha lenne szombathelyi tapasztalt akvarista, ővele is szívesen találkoznék tapasztalatcserére)
robi0322
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.06.26. 21:47

robi0322 írta:
CIMG6706.JPG
CIMG6706.JPG
Hello!

Szeretnék beindítani egy 112 literes akváriumot amibe lennének pontylazacfélék, néhány guppi és pár darab páncélos harcsa.

Régebben kb. 10 éve volt már akváriumom, de sorra pusztultak el benne a halak....de most egy kicsit jobban utána olvasva sok mindent elrontottam,-
úgymond "túl sterilre" pucoltam a szűrő szivacsát (csapvízben) a bejáratáskor sem vártam szinte csak két napot---->szóval hibát hibára halmoztam.

De ezeket szeretném elkerülni.

Ez egy használt 112 literes szett Juwel bioflow3.0 szűrővel 100wattos fűtővel 2x18 wattos daylight fénycsővel.
Lenne még bele egy Rena air 300 légpumpa
Jó lenne így ez a szett/összeállítás?

Vettem bele új szén szűrő szivacsot
durva szivacsot
finomabb szivacsot
sera vattát

A feltöltés kb 2 hét múlva lesz esedékes.
Indításkor kell-e vízkezelő stb?
Kevés halkaját javasolnak a hasznos baktériumoknak napi rendszerességel
mennyi idő múlva hány halat telepíthetek?

Várom a segítségeket?

(ha lenne szombathelyi tapasztalt akvarista, ővele is szívesen találkoznék tapasztalatcserére)

Szia!

A szett szerintem megfelelő. Szenes szivacsot ne tegyél bele szerintem. Általában nincs szükség rá.
Indítás után 1 hétig járasd az akváriumot a halak betelepítése előtt. A halakat csak lépésről lépésre telepítsd, mondjuk először a guppi csapatot, ha ők már jól érzik magukat jöhetnek a többiek, de csak fokozatosan.
Én vízkezelő nélkül indítanám, majd 2 nap üzemelés után (a klór eddigre biztosan távozik) tennék hasznos bacit a vízbe. Ezután 4-5 nap és jöhetnek az első lakók.

Üdv
Zsoca
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: robi0322 » 2015.06.26. 22:14

Köszönöm szépen az indításhoz szükséges infókat!

Szűrő tisztítást miképpen javasoljátok? A leengedett 20-30%-vízben öblítsem/mossam a szűrőszivacsokat?
És ahogy általában írják, pihentetett (2-3 napos) vízzel töltsem fel?
Válaszokat előre is köszönöm!
robi0322
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.06.27. 17:31

robi0322 írta:Köszönöm szépen az indításhoz szükséges infókat!

Szűrő tisztítást miképpen javasoljátok? A leengedett 20-30%-vízben öblítsem/mossam a szűrőszivacsokat?
És ahogy általában írják, pihentetett (2-3 napos) vízzel töltsem fel?
Válaszokat előre is köszönöm!

Szia!

Igen, ez a legjobb módszer. De ha nincs időd napokig pihentetni, akkor Tetra Aquasafe-t adhatsz a friss vízhez és pár órán belül felhasználható.
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Gyula-U2 » 2015.08.24. 17:26

Egy éves akvarisztikai tapasztalat után azt mondom, hogy megjött a kedvem a folytatáshoz. Egy 54 literes Eheim szettel kezdtem, ami a mai napig jól működik. A szűrő is a helyzete magaslatán van, sikerült kitapasztalni, hogy hogyan tudja a legtöbbet, leghatékonyabban teljesíteni mindennapi feladatát. Bevált módszer, hogy az Eheim Pick up 2008-az szűrő betétjét elvágom 1/3-2/3 arányban, az 1/3-nyi részt a használt (régi szűrőbetétből) a szűrőház aljára helyezem, a maradék 2/3 szűrőt friss szivaccsal töltöm ki. Amikor kimosásra kerül a szűrőbetét és a szűrő ház, a régi (1/3) szivacsot érintetlenül hagyom, és csak a 2/3-nyi betétet mosom ki az akvárium leengedett vízével. Így ha netalán tán túl erőssen nyomnám ki a szivacsot, a kisebb régi szivacs baktériumflórája könnyen helyreállítja a szűrőszivacs biológiai egyensúlyát. A szűrés is hatékony marad, és levegőbuborék ellátás is megmarad a vízkeringetéssel együtt. A növények közül kettő (papagájvirág, és valami ahhoz hasonló zöld növény sajnos elpusztult, de van egy nagy kardfű féle, az mai napig él, és virul, akarom mondani zöldell. A medence kapott még 5tő átokhínárt, ami a növényevők kedvence lett, azaz szeretik csipkedni a leveleit. Ez féléve megvan és jól érzi magát. Igaz, heti rendszerességgel kell visszaültetni, mert a talajlakók kitúrják. Hát ez van, tegyék... A guppikat felváltották a plattik, a talajlakók töbnyire megvannak. Az egy éve ránk sózott aymoneri algázó márnák már kinőtték az akváriumot, így pár héten belül kitelepítésre kerülnek. Szeretném, ha gondos akvaristához kerülnének, de ha ez nem lehetséges, akkor valamilyen menhelyre kerülnek. Hamarosan bővülni fog a halcsapat 4 páncélos harcsával, 2-3 plattival, és 3 új guppival. Amúgy kb. hetente, de legrosszabb esetben 1,5-2 hetente van vízcsere, és szűrőtisztítás. Vízcserekor talajporszívózás is történik, ami a hal maradványainak egy része (mulm) is eltávolításra kerül. A víz normál csapi víz, vízkezelőként a Neptun-féle antiklór, és a szintén Neptun-féle növénytáp került felhasználásra előírt mennyiségben. Nekem ezek beváltak, és a növények is szépek tőle. A halak is elvannak, emiatt még nem tapasztaltam járványszerű halpusztulást. A páncélos harcsák, ancik, aymonerik és a plattik bírják. Igaz, eleinte elkövettem azt a hibát, hogy az akváriumot túltelepítettem, de mostanra beállt a medence biológiája. 3 platti, 2 anci, 2 páncélos harcsa, és 2 aymoneri. Etetés naponta egyszer, a reggeli órákban történik, heti 1 koplalónappal. Sikerült kitapasztalni, hogy mennyit esznek meg, így nem kapnak többet. Tehát nincs túletetés.
Ami bevált haltápok: Sera O-nipp plattiknak, Tetra Guppy elevenszülőknek, JBL Novo Tab mindenkinek, JBL novo Plecco talajlakóknak, Sera Chips talajlakóknak és plattiknak, Biotop Spirulina tabletta anciknak, fagyasztott eleség (tropical mix, szúnyoglárvák) elevenszülőknek és páncélos harcsáknak, valamint a különböző növények. Ami nem vált be: Biolio tubifex, és a Panzi pet algakocka, mert nem süllyed le a talajlakók részére. Plattik még nem kaptak ilyet.
Sok embernek más vált be, nekem ezek voltak a jók, amik eddig kipróbáltam. Hellyel közzel fogadják el a JBL Novocolor lemezest, és a JBL Novoguppy lemezest. Ami még nem vált be, az a Sera Holyday egy hetes táptablettája. Besötétítette a vizet, és fekete lett tőle a szűrő.
Egy év távlatában azt tudom mondani, hogy az Eheim Aquastar 54 szet jó induló olyan kezdőnek, akinek nincs túl sok helye a lakásban. Valódi szobadísz, de azért némi odafigyelést igényel. Heti egy alkalommal egy óra törődést igényel, a technika jó, a világítás elfogadható. Bizonyára nagyobb akváriummal könnyebb lehet bánni, boldogulni de erről nem tudok nyilatkozni. A következőt későbben 2-300 liter körülire tervezem, de ez még a jövő zenéje.
Gyula-U2
Friss hal
Friss hal

Előző

Vissza: Az akvárium