Vakuval vagy vaku nélkül?

Fotózási trükkök, tippek, tanácsok, kérdések.

Vakuval vagy vaku nélkül?

HozzászólásSzerző: Csuvi » 2007.11.25. 20:59

Gondoltam nyitok egy témát ide is. Nem vagyok nagy fényképész. Közeli képeknél ez a kis itthoni gép nem találj a a fókuszt. A céges gép az tudja, de az nincs mindig nálam. Pontosabban amiikor kellene, sosincs! :D Arra már rájöttem, hogy vakuval ferdén kell fényképezni. Akkor nem veri vissza az üveg. Vagy egy kicsit felülről vagy egy kicsit oldalról... Mondom, nem vagyok profi, én már ennek is üröltem, hogy rájöttem.

Vaku nálkül is szép képeket lehet csinálni, ha jó a világítás! :D
... inkább csak nézelődöm...
Csuvi
Cápa
Cápa

Re: Vakuval vagy vaku nélkül?

HozzászólásSzerző: Csabi » 2007.11.26. 10:10

Én sem vagyok egy nagy fényképész, viszont az tény, hogy ferdén kell állítani a gépet, ha a vaku be van kapcsolva. A halakról már elég jó fotókat tudok készíteni, de az akváriumról valamiért nem, sosem adja vissza azt amit látok. Hogy miért azt nem tudom.
A halakat én úgy szoktam fényképezni, hogy beállítom a gépen a közeli fotót (azt ahová virág szokott lenni rajzolva) és engedem, hogy automatikusan használja a vakut. Majd az üveghez képest valamekkora szöget bezárva egy 5-10 cm-re megállok és várom valaki arra jöjjön és ne mozogjon. [eusa_naughty.gif] Majd félig lenyomva tartom az exponáló gombot az épp aktuális halra fokuszálva, és amikor befokuszálta és még a hal sem úszott el, akkor lenyomom végleg a gombot. Így 50 %-ban egész jó képek készülnek. A másik lehetőség, hogy egy tárgyra, kőre vagy nővényre fokuszálok és utána megkeresem a fényképezni kivánt halat és lenyomom az exponáló gombot.
Remélem nem voltam zavaros, de nem értek a fotós szakkifejezésekhez.
Csabi
Öreg rája
Öreg rája

HozzászólásSzerző: Kriszta » 2007.12.01. 15:18

Sziasztok!

Pár éve hobbifotózom, szeretném megosztani tapasztalataimat a halak fényképezésével kapcsolatban. Remélem tudok segíteni.
Először is, érdemes olyan géppel próbálkozni, amin lehet állítani a fehéregyensúlyt, ezzel lehet a színeket állítani, így tudjuk elérni a legtermészetesebb színeket, nem lesz minden kép sárga színezetű mondjuk. Nem árt ha a fényérzékenységet is lehet állítani, ez az a biznyos ISO érték. Amikor ezt növeljük, kevesebb idő alatt jut be annyi fény amennyi szükséges, viszont a minőség romlik kicsit, zajosabbak lesznek a képek.
Az egész akvárium fényképezéséhez ajánlom a teljesen besötétített szobát, és vmilyen állványt, ez lehet spéci fényképező állvány, de egy asztal, szék, kartondoboz is megteszi, ajánlott teljesen szemből és középről csinálni a képeket, h elkerüljük a torzulásokat, de ez igazából már ízlés kérdése.
Ezentúl, ha valaki közeli képet akar a halacsokról, sajnos nem lesz elég egy kis kompakt gép, amit a nyaralások alkalmával is használnak az emberek. Vagyis elég lehet, de télleg kitartónak és viszonylag ügyesnek kell lennie az embernek.
Én ajánlanám a "bridge" kategóriás gépeket, ezek már általában tudnak 3-5 cmről fókuszálni makró(közel fényképezés) módban, nagy felbontásban (6-7-8 Mpixel) és ha még a fények is jók, akkor ezek a gépek elég gyorsak lehetnek ahhoz, hogy türelemmel készíthessünk jó képeket, majd a komment végére feltöltöm h nekem milyen képek sikerültek, leszögezem előre, h kb 10 képből ha ügyes vagy 3 sikerülhet, ha éppen nem mozog nagyon a halacska. Kezelésük kíván némi tudást, ha valaki komolyan akar ilyen gépet, mindenképp olvasson utána.
Vannak még az úgynevezett tükörreflexes gépek (váz és objektív külön), volt szerencsém kipróbálni kettőt is, de csak úgy egy kis időre megkaptam h na kattingass, szóval akváriumot nem fényképeztem vele. De ezek már az igazán gyors gépek és minőségi képeket csinálnak. Sajnos az áruk is száznál kezdődnek, és ez csak a váz, plusz még egy makró objektív... a határ a csillagos ég. Bridge kategóriást 60-70 ért lehet kapni kb.
Mindezek után ha letöltöttük a képeket a gépre, ajánlanám a fotosoppot, vagy valamilyen képszerkeztő progit, amin lehet a színekkel, fényekkel szórakozni. Kicsit világosítani ha sötét lett, kicsit elvenni a sárga színt ha sárga lett, stb...
Remélem hasznotokra válik amit leírtam. És akkor jöjjenek a képek.
Fujifilm Finepix S6500fd Bridge kategóriás géppel készültek:
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
KépKép
KépKép
Kép
Kép
Kép
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Kriszta 2008.10.18. 17:32-kor.
Kriszta
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Fox » 2007.12.01. 17:02

Nagyon szép képek lettek!! [038.gif]
Üdv.:Fox
Fox
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2007.12.01. 17:45

Nagyon-nagyon szépek a képek! [eusa_clap.gif]
Nagyon-nagyon szépek a halaid. [041.gif]
Megint "megkívántam" az elevenszülőket. Lehet majd ha elmennek a sügérivadékok.....Már csak a férjemet kell megpuhítani. [030.gif] [021.gif]
Igyekszek tanulni is, az ISO-t már megtaláltam. Az a gondom csak, hogy nincs használati utasítás a géphez.
Nikon COOLPIX 4500. 4,0 mega pixel, 4x zoom
Mond ez Neked valamit (biztos)?
Igazából szerintem nagyon bonyolult a menűje, ráadásul angol nyelvű, Amerikából lett hozva.
Szőke vagyok! Oszt?
Napról napra az újdonság varázsával ajándékoz meg az amnézia.
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2007.12.02. 14:32

Kriszta!
Megtaláltam az interneten a gép kezeléséről szóló cikket, ha egyszer sikerül kinyomtatnom, akkor lehet hogy okosabb leszek, ha nem akkor meg majd konkrét dolgokat kérdezek!
Szia: Zsuzsa
Szőke vagyok! Oszt?
Napról napra az újdonság varázsával ajándékoz meg az amnézia.
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Kriszta » 2007.12.02. 14:35

Köszi szépen! De nem mind az én halam, 3 akváriumból vannak összeválagotva a képek.
Rákerestem a gépre, sztem érdemes próbálkozni vele, makró módban természetesen, esetlen vakut is használhatsz. Kitartás, nyugodt halak és stabil kéz! :)
Kriszta
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Kriszta » 2007.12.02. 14:37

Keress a gépen olyat h white balance, ezeket próbálgasd miközben az akvárium van képben. Általában a kis villanykörte jelzésű a lejobb mesterséges fényre.
Kriszta
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Csabi » 2007.12.03. 12:22

Úgy látom ez a Téma is jó kezekbe került! [eusa_clap.gif]
Csabi
Öreg rája
Öreg rája

HozzászólásSzerző: Kovan » 2007.12.08. 18:45

Szia Kriszta!
Engem a fehéregyensúly érdekelne behatóbban, mert azt tudom, hogy a gépemen hol lehet beállítani, de nem igazán tudom, hogy mi alapján kell beállítani. Gondolom valahol a fényviszonyok és a téma színezete adja az alapot. [eusa_think.gif] Nagyon szeretek fényképezni én is, de sajnos mivel nem igazán tudom,hogy mit hogy kell beállítani, ezért általában a gyári előre beállított profilokat használom. Egyedül a zársebességel szoktam variálni, ha valami sötét dolgot, vagy helyen fényképezek. Ha tudnál ajánlani valami leírást neten, vagy röviden összefoglalnád azt nagyon megköszöném. [icon_pray.gif]
Nekem csak egy kompakt kategóriás gépem van, egy Panasonic TZ-3-as. Szerintem egész jó képeket csinál.(kategóriájához képest.
Kovan
Növendék hal
Növendék hal

Következő

Vissza: Akvárium fényképezési tanácsok