Szűrő

Fűtés, hűtés, szűrés, levegőztetés, CO2, mit, mivel, hogyan.

Re: Szűrő

HozzászólásSzerző: yuden » 2014.11.19. 21:37

Sziasztok!

Egy 84 literes akváriumom van közel fél éve, jelenleg 2 pici ancival és vagy 14 szumival. A 2x15W fénycső miatt nincs teleültetve növényekkel, de azért egy gömbmoha, néhány ördöghínár, egy bokor anubias, és egy vasfára tekeredett jávai mohám nekem is van. Gyárilag egy Eheim Aquaball 130-as belső szűrőm van, és ezt szeretném lecserélni egy külső szűrőre. Az akváriumban ~65 liter víz lehet, több nem hiszem (2-3cm aljzat, kisebb, nagyobb kövek, stb.). Kinéztem a Tetra EX 600-as modellt, gyári adatok szerint max 120 literre javasolják, GreenAqua szerint 80 literre. Szerintetek elég lesz számomra? Megmondom őszintén, az anyagiak elég korlátozottak, valamint nem szeretnék "ágyúval verébre" sem lőni. Esetleg más márkát is elfogadok, ha hasonló árban van, és a tudása sem kisebb. Előre is köszönöm!
yuden
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2014.11.20. 09:51

Szia!
Tapasztalat szerint, szűrés tekintetében, nem tudsz túl nagyot venni, túl kicsit viszont igen.
Nem szívesen mondanék márkákat, ill. típusokat. De mindenesetre azt el tudom mondani, hogy én mit tartanék fontosnak egy szűrő kiválasztásánál.
Először is fontos mihez használod mert nem mindegy az áramlási sebessége, a szűrőanyag térfogata, anyagai minősége ill. típusa (mechanikai, biológiai, kémiai), valamint a rétegek vastagsága, és nem utolsó sorban a tartóssága itt azért fontos a márka mivel jobb a szervizellátottsága.
Érdemes túllőni a célon ha szűrőt akarsz választani, mivel később ha fejlődik az akváriumod nem lesz gond, nem kell azon törnöd a fejed, hogyan cseréld nagyobbra. Valamint akvarista körökben van az a mondás, hogy nincs túlszűrt akvárium! Úgyhogy ha dupla akkorát veszel az ajánltnál az nem túl sok, én konkrétan egy 54l -hez 3× nagyobbat választottam és nem bántam meg.
http://akvarisztika.info/index.php/bere ... yagok.html
http://akvarisztika.info/index.php/bere ... ztani.html
De hogy kicsit ellentmondjak magamnak ha viszonylag olcsó és vállalható minőséget kellene mondanom és szétnéznék a Atman vagy a Diversa házhatályán.
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2014.12.27. 21:34

Hello Mindenki! :)

Új vagyok itt.
Mindjárt segítségért is fordulnék hozzátok. A kérdés milyen külső szűrőt vegyek?
Az akvárium 112 l enyhén túltelepített sok növénnyel.
Jelenleg egy Eheim Biopower 240 és egy Claro 1000 szűri. A szűrés így nagyon jó, mindenki jól érzi magát, de a két belső szűrő sok helyet vesz el az akváriumból.

A lehetőségek:
- Hydor professional 350
- Tetra EX 800 plus
- Eheim professional 3 250 (2071)

A segítségeteket előre is köszönöm!
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Beni » 2014.12.28. 08:47

Zsoca írta:Hello Mindenki! :)

Új vagyok itt.
Mindjárt segítségért is fordulnék hozzátok. A kérdés milyen külső szűrőt vegyek?
Az akvárium 112 l enyhén túltelepített sok növénnyel.
Jelenleg egy Eheim Biopower 240 és egy Claro 1000 szűri. A szűrés így nagyon jó, mindenki jól érzi magát, de a két belső szűrő sok helyet vesz el az akváriumból.

A lehetőségek:
- Hydor professional 350
- Tetra EX 800 plus
- Eheim professional 3 250 (2071)

A segítségeteket előre is köszönöm!

Én a tetrát ajánlanám, abba 4 liter szűrőanyag belefér. Nálam a régi szériás nagytestvére, a sima EX 1200-as dolgozik már 4 éve, nagy megelégedéssel. Sajnos a gyári szűrőanyag elég gyengus benne, így a felső tálcába mindenképp tegyél valami kiváló minőségű biológiai szűrőanyagot már beüzemeléskor!
Beni
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: Gyula-U2 » 2015.01.22. 18:43

Sziasztok!

Érdeklődöm, hogy az Eheim Pickup 2008 típusú belső szűrő milyen medencében való? A gyári szerint 30-60 liter közt, és 150/300 l/óra a kapacitása. Ugyanis ezt adták az Aquastar 54 szetthez. 54 literes medence, de tapasztalatom szerint valami hibádzik vele kapcsolatban, ugyanis alig bír ki 1 hetet, szinte azonnal eltömődik növényi maradványokkal, és így nem szűri rendesen a vizet és nem levegőztet.

Nektek mi a tapasztalatotok a fenti szűrővel kapcsolatban? Tényleg tudja a gyári adatokat? Vagy érdemesebb volna az 54 literhez más szűrőt beszerezni? Bár a kereskedők azt mondják az egyik legjobb az Eheim. Van-e valakinek tapasztalata Eheim belső szűrőkről? Hogyan kéne működnie? Rendjén van-e, hogy hetente kell a szűrőházat átmosni, hogy működjön?
[017.gif]
Előre is köszi... [signthankspin.gif].
Gyula-U2
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.01.22. 19:24

Gyula-U2 írta:Sziasztok!

Érdeklődöm, hogy az Eheim Pickup 2008 típusú belső szűrő milyen medencében való? A gyári szerint 30-60 liter közt, és 150/300 l/óra a kapacitása. Ugyanis ezt adták az Aquastar 54 szetthez. 54 literes medence, de tapasztalatom szerint valami hibádzik vele kapcsolatban, ugyanis alig bír ki 1 hetet, szinte azonnal eltömődik növényi maradványokkal, és így nem szűri rendesen a vizet és nem levegőztet.

Nektek mi a tapasztalatotok a fenti szűrővel kapcsolatban? Tényleg tudja a gyári adatokat? Vagy érdemesebb volna az 54 literhez más szűrőt beszerezni? Bár a kereskedők azt mondják az egyik legjobb az Eheim. Van-e valakinek tapasztalata Eheim belső szűrőkről? Hogyan kéne működnie? Rendjén van-e, hogy hetente kell a szűrőházat átmosni, hogy működjön?
[017.gif]

Szia!

Nálam az 50 l akvárium akkor szép (a növények és a halak is), ha minimum 7-8× megfordítja a szűrő a vizet óránként. Elméletben egy kevés növényes, kevés halas akváriumban elég lehet ez. Viszont a sok úszó növényi rész sem normális.
Milyen akváriumod van? Mik vannak benne?
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Gyula-U2 » 2015.01.22. 19:52

Zsoca írta:

[017.gif]

Szia!

Nálam az 50 l akvárium akkor szép (a növények és a halak is), ha minimum 7-8× megfordítja a szűrő a vizet óránként. Elméletben egy kevés növényes, kevés halas akváriumban elég lehet ez. Viszont a sok úszó növényi rész sem normális.

A növényeket nem tudom igazán beazonosítani, de van benne egy hínárszerű hosszú levelű (szárral levéllel kb. 30-40 cm), Színe felül zöld, alul barnás lilás, van egy papagájvirág, lilás-zöldes levéllel, és talán vízihortenzia? Ez már jól el van terjedve a medencében. A növények élnek, virulnak, talán a papagájvirág az amely nem találja úgy a helyét. A halak jelenleg 6 db guppi, 4 páncélosharcsa, 2 Anci, és 2 Aynomeri algázó, azaz Moszatevő márna. Ezek mondjuk dézsmálják a növényeket, de eddig utána nőttek és hozzák az új hajtásokat. Ja, és van benne egy kisebb méretű vasfa az Ancik kedvéért. Gyakorlatilag ennyi.
Gyula-U2
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.01.22. 19:54

Gyula-U2 írta:
Zsoca írta:

[017.gif]

Szia!

Biztos, hogy növényi részekkel tömődik el a szűrőd? Nem eteted túl a halakat?

A növényeket nem tudom igazán beazonosítani, de van benne egy hínárszerű hosszú levelű (szárral levéllel kb. 30-40 cm), Színe felül zöld, alul barnás lilás, van egy papagájvirág, lilás-zöldes levéllel, és talán vízihortenzia? Ez már jól el van terjedve a medencében. A növények élnek, virulnak, talán a papagájvirág az amely nem találja úgy a helyét. A halak jelenleg 6 db guppi, 4 páncélosharcsa, 2 Anci, és 2 Aynomeri algázó, azaz Moszatevő márna. Ezek mondjuk dézsmálják a növényeket, de eddig utána nőttek és hozzák az új hajtásokat. Ja, és van benne egy kisebb méretű vasfa az Ancik kedvéért. Gyakorlatilag ennyi.
Zsoca
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Gyula-U2 » 2015.01.22. 20:20

Biztos, hogy növényi részekkel tömődik el a szűrőd? Nem eteted túl a halakat?

Amikor kiveszem a szűrőházat, a szivacson gyökérindákat, illetve elhalt, rothadt levélmaradványokat mosok ki a házból. A szivacsot enyhén kinyomkodva is ilyenek úszkálnak utána. A lemezes és a tabletta tudtommal nem csinál ilyesmit, illetve a fagyasztott eleség maradványai sem. Azok ilyen bebarnult kukacok, amik fennakadnak a szivacson. A szivacs amúgy tejeskávé barna színű, és az illata olyan erdőtalaj szagú. A víz is hasonló "illatú, nem rothadt szagú. Amúgy nem tartom én normálisnak a jelenséget, de mivel nem volt akvarista előéletem, ezért értetlenül állok a kérdés előtt. Lehetnek a "növényi maradványok" túletetésből?
Gyula-U2
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Zsoca » 2015.01.22. 20:35

Gyula-U2 írta:Biztos, hogy növényi részekkel tömődik el a szűrőd? Nem eteted túl a halakat?

Amikor kiveszem a szűrőházat, a szivacson gyökérindákat, illetve elhalt, rothadt levélmaradványokat mosok ki a házból. A szivacsot enyhén kinyomkodva is ilyenek úszkálnak utána. A lemezes és a tabletta tudtommal nem csinál ilyesmit, illetve a fagyasztott eleség maradványai sem. Azok ilyen bebarnult kukacok, amik fennakadnak a szivacson. A szivacs amúgy tejeskávé barna színű, és az illata olyan erdőtalaj szagú. A víz is hasonló "illatú, nem rothadt szagú. Amúgy nem tartom én normálisnak a jelenséget, de mivel nem volt akvarista előéletem, ezért értetlenül állok a kérdés előtt. Lehetnek a "növényi maradványok" túletetésből?

A túletetéstől nem lesznek növényi maradványhoz hasonló lerakódások. Az erdő talaj illat jó jel. Azt jelenti "él" a szűrő.
Hogy-hol van elhelyezve a szűrőd az akváriumban?
Zsoca
Friss hal
Friss hal

ElőzőKövetkező

Vissza: Technika az akváriumban