Talajszűrés

Fűtés, hűtés, szűrés, levegőztetés, CO2, mit, mivel, hogyan.

Talajszűrés

HozzászólásSzerző: andras » 2008.06.26. 17:56

Halacsos kívánságára megemlitenék egy pár dolgot a talajszűrésről.
http://edak.cellkabel.hu/fok/kiir.php?azonosito=50

Előnyei:
1. Szerintem a leghatásosabb biológiai szűrő, a nagy felület miatt. Azonban kell ügyelni a baktériumok túlnépesedésére, kikezdik a halak úszónyait. A halakat vitaminozni és jó minöségű kajával kell etetni.
2. Krisztálytiszta víz.
3. Könnyű karbantartás

Hátrányai:
1. A nővények 9o% nem bírja (ágakra fogott mohával és anubiásszal diszítik kis fényerőségű viszonyok között) saját tapasztalat szerint megfelelő fényviszonyok, CO2 adagolás és folyékony tápanyag adagolás mellett, a ludwigia, valisznéria, stb. elég tűrhetően bírja.
2. Gyepesítés lehetetlen
3. Szivatyús takarítás (hetente-kéthetente)
4. Évente nagytakarítást kell takarítani. (némi tapasztalattal elhuzható 1,5 évig)
andras
Cápa
Cápa

Re: Talajszűrés

HozzászólásSzerző: trewa » 2008.06.26. 18:12

:) egyszer nagyon régen próbáltam,szerintem több a hátránya mint az előnye.nem javaslom senkinek,csak akkor ha sok a ráérő ideje.sztem 100x többet ér 1 matten,vagy 1 külön külső szűrő.de a lényeg:SZERINTEM! [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif]
Olyan nincs,hogy valami nem jó sörnyitónak!!
http://www.gazlap.hu , http://www.terrarista.hu
trewa
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: Csabi » 2008.06.26. 19:43

Köszi!!! [icon_pray.gif] Tanulmányozom erősen. [signthankspin.gif]
Csabi
Öreg rája
Öreg rája

HozzászólásSzerző: andras » 2008.06.26. 20:44

trewa írta::) egyszer nagyon régen próbáltam,szerintem több a hátránya mint az előnye.nem javaslom senkinek,csak akkor ha sok a ráérő ideje.sztem 100x többet ér 1 matten,vagy 1 külön külső szűrő.de a lényeg:SZERINTEM! [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif]

Az én tapasztalatom szerint nem időigényes, sőt. A többi tipusú akváriumt is kell tisztítani. Jó minőségű kaját adok és csak honaponta takarítom az alját. A valisznériát pont azért szedtem ki mert a nyulványai nem engedték, hogy takarítsam.
De azzal egyett értek, hogy sok hátránya van, első sorban mert én nagyon szeretem a dús nővényzetet, és azt nem lehet.
A jövőre nézve nagyobbrészt anubiászt és mohát tartanék benne, de még nem kaptam meg a megfelelő ágacskákat, a térdműtétem miatt nem tudtam az erdőt és a folyómedreket járni, de szép lassan erősödök.
andras
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: trewa » 2008.06.26. 21:13

Akkor jobbulást!Nézd,nálam egy belső motorosszűrő és egy oldalpolcos megy kívül.Kb 10 éve nem takarítottam akváriumot .Természetesen 2-3 évente szét kell kapni és kimosni a talajt,üveget,de közben soha nem takarítom,nem szívok le semmit, szemetet róla.2-3 hetente kitisztítom a belsőt és évente 1 x a külsőn is van egy kis átmosás.De ez csak nagyon lájtos,nehogy a baciknak annyi legyen.Szóval ki hogy szereti,de sztem ehhez képest sokkal időigényesebb a talajszűrő.Plusz én is szeretem a növényeket.de ez az én privát véleményem,én is kipróbáltam sokféle szűrést,ezt ajánlom mindenkinek,találja meg a neki megfelelőt.Most akarok összerakni egy 200 lityósat a csigasügiknek,ott a mattent fogom kipróbálni.Rengeteg jót olvastam róla,szimpatikus a dolog,majd meglátjuk.szerintem. [eusa_think.gif] [rofl2.gif] [rofl2.gif] [rofl2.gif]
trewa
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: andras » 2008.06.26. 21:42

Milyen a mattent, ha van időd kérlek pár szóban.

Nem bánom ha a mostani szűrésedről is írsz egy pár sort és esetleg kép ha lehetséges. Érdekelne. Köszi. [039.gif]
andras
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: trewa » 2008.06.27. 18:13

Szia!A matten sima ,szokásos.50x 40 valahányas 3 centi vastag szivacs lappal lesz leválasztva az aksi egyik sarka,mögötte egy motor.A szivacs a villanyszerelőknél használatos 3x3 centis kábel csatornába lesz befogatva (szürke)az lesz szilóval felragasztva az üvegre.Így nem tud majd sehol falsot szívni.
A mostani szűrőm, egy 100 literes akvárium mögött lévő 20 literes 3 kamrás szűrő.Eredetileg tengerinek készült 2 bohóchalnak.A hátfal kifúrva,3 db 16 mm-es lyukon megy ki a víz,a túloldalon egy 16-oson nyomja vissza egy motor.Szűrő anyagként most csak krumplis zsák van benne ,lazán megtömve plusz egy nagy gyökeres monstera tő szívja onnan a tápot. [eusa_dance.gif]
Az áramlás elég lassú,bár nem számolgattam mennyi,de azért elég jó a biológiai szűrés,sok a baci.Bent pedig egy hydor r10-es belső csinálja a mechanikait,2-3 hetente tisztítom.Az aksiban csigasügik,csigavadász ,ancik, pár elevenszülő (a sumbuk imádják levadászni az ivadékot).Hát hirtelen ennyi,képet majd keresek,most nincs. [yahoo.gif] [yahoo.gif] [yahoo.gif] [yahoo.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif] [signthankspin.gif]
trewa
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: pepe » 2008.06.27. 20:13

András!A szűrés topikban a 10. oldalon Zsuzsa írt egy hivatkozást ahol gyak mindent megtalálsz a matten filterről.
"valamit rosszul tudni rosszabb,
mint nem tudni"
pepe
Öreg rája
Öreg rája

HozzászólásSzerző: mr.bandesz » 2011.04.17. 21:44

Nagyon gondolkodom a régi talajszűrő beindításán! A szivacsszűrő nem igazán bírja, főleg a két pleco "szennyezését" semlegesíteni, kicsi a felület! Régen a Lajos bácsi, az Aulich utcában, azt a tanácsot adta, hogy ilyen nagy akváriumokban (350L), ez a legideálisabb szűrési mód! Évekig jól működött, de tönkrement a szivattyú, halak is kevesebben voltak és főleg kissebbek, ezért elégnek tűnt a szivacsos szűrés! Igaz azóta megjelentek a külső szűrők, amiket egyszerű takarítani, de nem túl olcsók, és mivel a talajszűrő elemei azóta is az akiban vannak, ezért döntöttem az újraindítás mellett! Tisztításkor szerintem elég a mulmozóval végigszűrni a kavicsot, nem kell teljesen kipakolni az egész aljzatot! Ha sikerül beüzemelni, megírom a tapasztalatokat! Akinek van vagy volt működő talajszűrője, annak szívesen venném a tapasztalatait, tanácsait!
mr.bandesz
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: Csababá » 2011.04.21. 07:37

[icon_super.gif]
...SZERINTEM. Továbbá..."Nem minden esetben értek egyet saját véleményemmel, nézeteim nem feltétlenül tükrözik meggyőződésemet" (Peterdi) A válaszokat, hozzászólásokat előre (is) köszönöm.
Csababá
Moderátor
Moderátor

Következő

Vissza: Technika az akváriumban