Komposzt giliszta

Etetési szokások, haleledelek, mit szabad, mit nem és mennyit szabad

Komposzt giliszta

HozzászólásSzerző: Rain » 2010.06.19. 14:12

Sziasztok!

Az utóbbi időben egyre több ismerősömtől hallom, hogy mostanság elég nehéz és körülményes minőségi élő eleséghez: tubifex-hez, vízibolhához jutni a díszállat kereskedésekben.
A komposzt giliszta otthoni szaporítása rendkívül egyszerű, fillérekből kijön, nem igény nagy helyet sem (egy lakótelep lakás erkélyén is elfér egy kisebb tenyészet) és a szaga sem vészes.
Nem kell hozzá más, mint egy 50-60 literes tejes láda, vagy valamilyen hasonló műanyag tároló eszköz. 10 kg kerti műtrágya és vegyszer mentes kerti föld ami elkever az ember 1:1-ben arányban zöld nyesedékkel (pl lenyírt fű). Ebbe mehet bele a giliszta oltás, ami származhat kerti komposztálóból, vagy lehet akár "ásott" giliszta is, annyi csak a lényeg, hogy ne a horgászboltokban kapható trágya giliszta legyen. Arra kell csak ügyelni, hogy a tenyészetet közvetlen napfény ne érje, illetve, hogy mindig nedves maradjon. Én a muslincák miatt egy kiszuperált régi törölközővel le is szoktam takarni
Etetni mindenféle konyha zöldség hulladékkal lehet őket: saláta, zeller, karalábé, káposzta, gyümölcs darabok, burgonya héj. Minél jobb koszton tartjuk a gilisztákat, annál több vitamin és ásványi anyag halmozódik fel a testükben, ergo annál magasabb tápértékkel bírnak majd. A halakra az etetésük semmilyen veszélyt nem jelent. Én apistogrammáknak, páncélos harcsáknak, és pontylazacoknak szoktam hetente 3-4 alkalommal etetni belőle. Etetés előtt a gilisztákat átmosom, egy befőttes üvegben töltök pár DL vizet ebben mennek a girnyók és egy botmixer segítségével másodpercek alatt a kívánt méretűre aprítom fel őket (Természetesen nagyobb dél-amerikai sügéreknek: diszkosz, oszkár, vöröstorkú stb még akár egészben is oda lehet adni a kukacokat), majd egy szűrőn átmosom a vagdalékot és már mehet is a halaknak. Az agassizii-jaim szó szerint bunyóznak érte. ;)

Komposzt giliszta tenyészet
020.JPG
"A hiba legtöbbször a billentyűzet mögött van..."

Üdv,
Rain

Rain Akvarisztika
Rain
Növendék hal
Növendék hal

Re: Komposzt giliszta

HozzászólásSzerző: díszmárna » 2010.06.19. 15:18

Hú, ez nagyon tuti. Köszi az infót. Szerintem kipróbálom. [great.gif]
díszmárna
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Csababá » 2010.06.19. 16:13

Tényleg fontos, hogy ne száradjon ki és fel se melegedjen (túlzottan). Nálam az első próbálkozás elvetélni látszik, igaz, csak egy vödörben próbálkoztam.
...SZERINTEM. Továbbá..."Nem minden esetben értek egyet saját véleményemmel, nézeteim nem feltétlenül tükrözik meggyőződésemet" (Peterdi) A válaszokat, hozzászólásokat előre (is) köszönöm.
Csababá
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: papi » 2010.06.23. 14:37

kb. mennyi idő alatt szaporodnak el a girnyók?
papi
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: Rain » 2010.06.27. 21:10

Szervusz!

Kb 2 hónap alatt, ha jó kosztot kapnak.
"A hiba legtöbbször a billentyűzet mögött van..."

Üdv,
Rain

Rain Akvarisztika
Rain
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: papi » 2010.09.14. 08:58

Kihasználva az elmúlt napok esőzéseit szedtem egy csomó gilisztát, úgy döntöttem kipróbálom mennyire válik be nálam. Remélem nagy sikere lesz a halaimnál.
papi
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: Csababá » 2010.09.14. 09:17

Kíváncsian várjuk az eredményt.
...SZERINTEM. Továbbá..."Nem minden esetben értek egyet saját véleményemmel, nézeteim nem feltétlenül tükrözik meggyőződésemet" (Peterdi) A válaszokat, hozzászólásokat előre (is) köszönöm.
Csababá
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Kovan » 2010.09.15. 14:33

Nekem csak egy gondom lenne. A garázsban van csak úgy helyem,hogy kitudjam elégíteni a kritériumokat,viszont mennyire káros a gilinyókra illetve később a halakra,ha én naponta mondjuk egyszer ki illetve beállok a kocsival. Nem járatom bent a motort meg ilyenek max napi két perc.
Kovan
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2010.09.15. 15:24

Szerintem, ha nem közvetlenül a komposztálóba megy a kipufogógáz nagy gond nem lehet, nekem is a kazánházban van amiből közvetlen átjárás van a garázshoz nem hinném, hogy túl sok szennyezőanyag kerülne be hozzájuk.
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: papi » 2010.09.23. 08:28

Nálam a melléképületbe van igaz ott nincs fűtés de remélem nem okoz majd gondot nekik, ha bejön a hideg idő.
papi
Növendék hal
Növendék hal

Vissza: A halak etetése