Szumátrai díszmárna

Halak szaporodásával kapcsolatos problémák, kérdések.

Re: Szumátrai díszmárna

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2008.11.28. 22:29

Próbáltam számolni őket, hát lehet hogy vannak vagy százan......
Nem is tudom mit csinálok velük ha véletlenül megmaradnak. [eusa_think.gif]
Szőke vagyok! Oszt?
Napról napra az újdonság varázsával ajándékoz meg az amnézia.
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2008.12.06. 12:31

Nem túl éles kép, de még nagyon kicsik. Viszont jól látszik, hogy milyen szép tisztaságot csinálnak a csigák, eltekintve a sok kakiról.

http://kepfeltolto.hu/i/?306376&t=img
http://kepfeltolto.hu/i/?306346&t=img
Szőke vagyok! Oszt?
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: bazsi7474 » 2008.12.15. 21:44

Bajusz9! Megírnád hogy hol találok a díszmárnák tenyésztéséről cikket? Kipróbálnám én is. [signthankspin.gif]
bazsi7474
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2008.12.15. 22:29

http://pet-shop.extra.hu/diszmarnak.html
Kicsit lejebb ajánlotta Csababá.
A Horn-Zsilinszky is elég bőven ír róla, ha nincs meg, le tudod tölteni itt:
viewtopic.php?f=31&t=318
Nekem az első nősténnyel nem akart semmit csinálni a hím (vagy felették az összes ikrát mire odaértem, mert mintha az akvárium alját "nyalták" volna egy darabig), a másodikkal rögtön másnap reggel leikráztak. Szerintem még nem is végeztek teljesen amikor elkezdték enni az ikrákat, úgyhogy azonnal félbeszakítottam az aktust.
Nem tudom mennyire olvastál vissza, de úgy tűnik nagyon érzékenyek a kishalak, 1x csökkent a hőmérséklet kb 3 fokot, és kihalt az állomány nagy része. Lassan is nőnek, 22.-én volt az ikrázás, kb 2 nap múlva kikeltek, és még most is csak a legnagyobb van akkora mint egy újszülött guppi, a velük együtt lerakott cory ikrákból kikelt kis corydorasok már kb 1,5 centisek, nagyon gyorsan nőnek. Mondjuk ikrának is sokkal nagyobbak voltak.
Szőke vagyok! Oszt?
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Shimu » 2008.12.26. 17:08

bajusz9 írta:Hú, egész nap érte őket kp.erős fény. Lehet hogy már késő?

Ma találtam "rátok" mert sajnos a héten elpusztult az egyik anya szumim - széttépték, ugy gondolom a tépést alien szerü hasrobbanás előzte meg mert makk voltam, és nem intéztem ivato akváriumot - és most a másikat megakarom menteni... Sajnos most nincs mod arra hogy vegyek egy 25< l akváriumot, igy egy vödörbe akarom tenni őket ( fehér, de nem áttetsző...), és ott megprobálni. Lenne pár kérdésem ( még ugy is, hogy sok oldalt, és könyvet is átnéztem, csak mindenki mást mond... :D

1,nem terror, ha az ominozus vödörben probálom e meg, illetve milyen arányban legyen az akvárium vize az olvsztott hóval?
2, ikráztato hálót, hogyan miből csináljak.

Egyelőre ennyi, előre is köszi a segitségetek.
Shimu
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2008.12.26. 18:39

Szia!
Szerintem ha tudod fűteni, valamilyen szinten szűrni, vagy szellőztetni, akkor mindegy miben vannak arra az 1-2 napra, nekik. Neked viszont nem, mert nem fogod látni az ikrákat, nagyon pici, áttetszőek ugyanis.
Azt írják több helyen, hogy serkenti az ívást a hajnali napfény. Az enyémek pont egy borús napon ikráztak, úgy hogy talán az sem gond ha nem kapnak napfényt a vödrön keresztül.
Hogy milyen arányban tegyél bele hólét? Az függ attól is, hogy hol laksz, milyen kemény ott a víz. Az enyémek csapvízben ikráztak, de erre felénk lágy a víz. Ma is "felavatták" az újra összerakott akváriumot, kihasználták hogy ma reggel még egyedül voltak. [098.gif]
Az meg már más kérdés, hogy mernék-e kiolvasztott havat tenni a halaimnak. [017.gif]
A Tescoban viszonylag olcsón lehet kapni deszt. vizet, rá is van írva hogy akvarisztikai célokra is jó.
Egyébként szerintem megoldják ők a dolgot a közös akváriumban is, ha csak attól félsz hogy baja lesz a halaidnak ha nem ikráztatod őket. Az enyémek kb. 3 évig voltak úgy a 100 literesben, hogy soha nem lettek kitéve ikrázni. Egyik sem durrant szét.
Szőke vagyok! Oszt?
bajusz9
Moderátor
Moderátor

HozzászólásSzerző: Shimu » 2008.12.26. 19:07

Köszönöm a gyors válaszod... Az előző akimban simán megoldották más halak is, csak itt az a terror, hogy elég agressziv egy jó pár fishie, és a nitritekkel is hadban állok. Van egy sima szivacsos szürőm, de lehet vizmelegitőm nincs ezért arra gondoltam, hogy egy ablak elötti radiátorhoz teszem. A legközelebbi bolt tőlem 50km, és most ugye ünnepek, meg ilyesmi. :S

A vizem: 7 pH, 8-9KH, <3d - >7d ( de igazábol ezt szerintem nem tudom rendesen meghatározni ), és az NO-ok meg elég magasak .

Havat még nem tettem be se a kicsibe se a nagyba, csak olvastam valahol, hogy ugyanazokkal a paraméterekkel megy a hó, mint az eső viz... ( olyan helyen élek ahol szinte nincs környezetszennyezés közel-távol)
Shimu
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: kzsolti73 » 2008.12.27. 15:13

Szia Bajusz!
Kérdésedre válaszolva: A tetőüveg - már ha van - sok fényt felfog.
Ennek ellenére nem ajánlatos a kicsiknek a fény, még tetőüveggel sem.
Egyetlen halfaj ikráinak sem használ a közvetlen fény, és sok esetben az ikra, vagy a kikelt kishal pusztulásához vezet.
Éppen ezért ajánlatos már akkor, mihelyt az ívás befejeződött, letakarni az ívatóakváriumot. Magát a takarást fokozatosan kell megszüntetni - amikor a kishal folyamatosan, szabályosan, süllyedés nélkül úszik.

Én amikor Rózsás díszmárnát (Barbus conchonius) ívattam, azonnal letakartam ikrarakás után az akváriumot. Viszont csak akkor szüntettem meg a teljes takarást, amikor a kicsik kezdtek kiszinesedni. Ily módon egy ikrázásból több mint 200 Rózsás díszmárnát neveltem fel - és adtam el.
kzsolti73
Növendék hal
Növendék hal

HozzászólásSzerző: Shimu » 2008.12.27. 23:32

szolidan kezdek aggódni, bár még messze a hajnal... Nah a szülőszobám egy 15 literes fehér de nem áttetsző vödör 26-27 fokos vizzel ( radiátor mellett van és a szoba termosztát is állando hőmérsékleten van) a vizet 3 részből csinéltam: 1/3 akváriumi, 1/3 desztillált, 1/3 csapviz - elöbb mértem gyorsteszttel egész jónak tünt, és tettem be egy elég nagy luku függönyt majdnem teljesen az aljára...

Kérdéseim: - mennyi hadiellátmányt adjak a szumiknak
- ha reggelre sincs eredmény cseréljek e himet vagy tegyem mind2t vissza a nagy akváriumba?

Uristem mi lesz ha husvér gyerekeim lesznek... lol
Shimu
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: bajusz9 » 2008.12.28. 00:28

Ha a hadiellátmány allatt a kajára gondolsz, akkor ne adj nekik semmit. 1-2 napig kibírják. A megmaradt kaja + a halkaki szennyezi a vizet, és (remélem majd meglátod) nekem a víz tisztántartásával volt a legtöbb gondom.. Merthogy elég nehéz vizet cserélni azoktól a pici kis halacskáktól. Szerintem ha a harmadik napon sincs semmi, akkor cserélj nőstényt. Nekem két napig volt kint a hím az első nősténnyel, én nem láttam egy petét sem (lehet hogy mind megették, mert egyénként úgy csináltak, mintha ívtak volna), utána lecseréltem a nőstényt, és már másnap reggel volt eredmény, de már az "aktus" közben is ették az ikrákat.
Nem tudom mit rontottam el pontosan, de nem maradt meg a kb. 100-as csapatból talán már egy sem. Kétszer esett a hőmérsékletük egy éjszaka alatt 3-4-5 fokot, és túl korán világítottam őket. Én erre gyanakszom. Mindegy, amint kimennek a kisakváriumból a guppibébik,újra meg fogom próbálni, most már jobban odafigyelve arra a fránya fűtőre.
Vizet egyébként én kétnaponta cseréltem kb 20%-nyit, mert elég nehéz a S. micron adagolását eltalálni. A vízcserét úgy csináltam, hogy a csővel leszívtam az akvárium aljáról az üledéket, és a (bedugott) csapba öntöttem a leszívott vizet, ahonnan kislukú teaszűrővel kihalásztam a véletlenül leszívott kishalakat.
Szőke vagyok! Oszt?
bajusz9
Moderátor
Moderátor

ElőzőKövetkező

Vissza: A halak tenyésztéséről, szaporításáról általában