Egyensúlyzavar

Halbetegségek és gyógykezelésük.

Egyensúlyzavar

HozzászólásSzerző: cascadis » 2011.01.10. 15:41

Sziasztok!
Az egyik tetrám (Gymnocorymbus ternetzi) furán viselkedik. Folyamatosan erőlködve úszik, és ha abbahagyja, azonnal süllyedni kezd. Mintha nehézséget jelentene neki felfelé úszni. A testtartása is megváltozott, ferdén tartja magát, a feje mindig a vízfelszín felé néz, a hátsó része pedig a fenék felé. Oldalra viszont egyáltalán nem dőlt meg. Először azt hittem, ez úszóhólyag betegség, de azt olvastam, hogy olyankor a testtartás pont ellentétes, vagy oldalra dől a hal. Tudna valaki tanácsot adni, mi lehet ez és mit tegyek?
Előre is köszi!
cascadis
Friss hal
Friss hal

Re: tetra kórság

HozzászólásSzerző: díszmárna » 2011.01.10. 16:06

Szerintem meg az egyensúlyvesztés és igen csak utal az úszóhókyag betegségre.
A vírusok okozta úszóhólyag-gyulladásban (aero-cystitis infectiosa) is megbetegedhetnek halaink. Ilyenkor a jellegzetes egyensúlyi zavarokban szenvedő állatok képtelenek lemerülni, farokkal vagy fejjel lefelé fordult helyzetben úsznak a vízfelszín közelében.

Ilyenkor mindenképpen el kell különíteni valami sekély oxigéndús gyógyakváriumba.
díszmárna
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2011.01.10. 16:10

Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: cascadis » 2011.01.10. 16:23

Köszi a hozzászólásokat. Az én halam pont a leírtakkal ellentétesen viselkedik, vagyis a talaj közelében tud csak úszni, a felszínhez közel úszni nem nagyon. Persze lehet, hogy ez nem érdekes, a lényeg hogy nem "üzemel" rendesen az úszóhólyagja. Akkor most érdemes gyógykezelni valahogy, vagy reménytelen? Eltérnek a vélemények. De ha biztos elpusztul, akkor nem szívesen kínoznám napokig vagy hetekig...
cascadis
Friss hal
Friss hal

Re: Egyensúlyzavar

HozzászólásSzerző: Tibor » 2011.01.10. 16:33

Az úszóhólyag problémák kezelése hosszadalmas és ritkán vezetnek sikerre, hasonló esettel már jó pár éve találkoztam, mondanom se kell nem sikerült megmenteni, pedig sok mindent megpróbáltam. A lényeg, ahogyan a kolléga említette mihamarabb el kell távolítani a többiektől, hogy ne fertőzzön, akár bakteriális akár vírusos eredetű a probléma. Én még ajánlanám a részleges vízcserét, ill. a vízparaméterek vizsgálatát is.
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Lory86 » 2011.10.11. 11:31

Sziasztok,úgy kb másfél hete hoztam egy pár törpe gurámit,karantén nélkül bele tettem a többi közé.Ahogy belekerült a him kb 3-4 ora múlva észre vettem hogy elfeküdt a talajon.Úszoholyagbeteg vólt szerintem,kb 4 nap alat elpusztult.

A kérdésem az lenne hogy fenn áll annak az esélye hogy az aksi vize megfertöződött?Azért kérdem mert ma egyik vitorlásom is uszóholyag beteg lett,szintén fekszik az aljzaton.valamivel tudom kezelni a vizet ???.
Lory86
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2011.10.11. 11:50

Az úszóhólyag betegségeket általában baktériumok v. vírusok okozzák ebben az estben nyilván fertőző lehet főként a gyengébb immunrendszerű halaknál.
Bizonyos esetekben genetikai ill. tenyésztési okai vannak ilyenkor nyilván nem fertőző. De fő az elővigyázatosság komolyabb betegségek esetén, ezért érdemes fertőtleníteni az akváriumot.
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Lory86 » 2011.10.11. 11:52

De mivel tudom fertőtleniteni?
Lory86
Kis hal
Kis hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2011.10.11. 12:00

Erre a célra alkalmas a gyógyszertárban recept nélkül kapható NEOMAGNOL tabletta 100L/1 tabletta. A neomagnol mindenféle baktériumot, válogatás nélkül elpusztít, tehát a lebontó baktériumokat is. Ezért azokat 2nap elteltével egy részleges kb 40-50% vízcsere után pótolni kell. Ha aktív szén van a szűrődben azt nyilván a kezelés előtt érdemes kivenni erre az időtartamra.

ui.: a kezelést halak jól viselik. A csigák viszont kis mennyiséget sem tolerálják.

A kezelés során, és utána pár napig az etetéssel csak óvatosan!
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: Lory86 » 2011.10.11. 13:13

4 honap alat csak ez az utobbi 2 hal pusztult el holyagprobléma miat.Szerinted érdemes már kezelnem a vizet,vagy még picit várjak,talán még nem fertözött a viz?

szoval akkor a csigák elpusztulnak,mert akkor a helenákat ki kell vegem
Lory86
Kis hal
Kis hal

Következő

Vissza: Halbetegségek