Cyprinion macrostomus - Garra Rufa

Akvárium halaival kapcsolatos információk.

Re: Cyprinion macrostomus - Garra Rufa

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.01.08. 11:57

Tibor írta:Itt egy másik Wiki oldal, ez már több mindent elárul.
http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_fish

Igen, de sajnos ennek sincs túl sok információtartalma. Ez is csak a bőrevést taglalja.
feca101
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: Tibor » 2011.01.08. 14:51

feca101 írta:Igen, de sajnos ennek sincs túl sok információtartalma. Ez is csak a bőrevést taglalja.
Igaz, egyébként tényleg nincs sok adat magáról a halról, de nem adom fel kutatok tovább.
Egyébként Te honnan szerezted a tiédet?
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.01.08. 15:33

Egy részüket Brekk fórumtársunktól, a többit pedig egy Pesti akvarista cégtől, aminek nem jut eszembe a neve, az előző Terra Plázán. Ők talán Malajziából importálják, nem vadon fogottak, hanem tenyésztettek azok is.
feca101
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.01.08. 15:39

Egyébként Dr. Károssy Csaba akit már említettem korábban, is tenyészti őket. Ő tud a legtöbbet ezekről a halakról, tervezi is egy könyv megjelentetését róluk, ha kicsit többen érdeklődnek a halról. Tőle is folyamatban van egy kisebb csapat beszerzése.
feca101
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: Léhés » 2011.02.01. 17:05

Az öreg kökler ,dr káros csaba itt is hinti már az igét a könyvéről? az osztrák,akitől állandóan veszi a halakat,mert a sajátjai ledöglenek,évek óta jól él belőle...
Akváriumi halként elég kényes,bár ha valaki betartja az 1 hal 5 liter víz arányát,akkor szépen nőnek.Aljzat kavics helyett homok,anubias-az sem baj,ha nem ásod be,hanem a levegőztető buborékja főlé teszed,ott fognak bújkálni rajta.Néhány nagyobb kő igazi búvóhelynek,etetés granulátummal.lemezest nem szívesen esznek.Hőmérséklet 24-25 C,azt nagyon csípik :).
Néha egy-egy karika -max 1 cm-es-kígyóuborka...lehet vendéget hívni a mutatványra,amit csinálnak vele. [great.gif]
Léhés
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: Tibor » 2011.02.01. 21:23

Szia Léhés!
Tudnál erről a halról bővebb információkat adni, vagy egy megbízható forrást adni.
Tibor
Adminisztrátor
Adminisztrátor

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.02.01. 22:01

Szia Léhés!
Dr. Károssy Csaba csak maximum a linken szereplő címen hinti az igét. itt viszont én teszem a Garra Rufával kapcsolatban. De eddig inkább csak kérdéseket tettem föl ezzel a hallal kapcsolatban. És úgy látom, nem igazán foglalkozik vele senki akvarisztikai vonatkozásban. Illetve aki igen, az valószínűleg nem igazán fórumozik. Meg is lepődtem amikor megláttam egy hozzászólást [gasp.gif] Remélem nem tűnsz el a süllyesztőben, és nem csak a levegőbe vádaskodsz [018.gif]
Köszönöm, hogy te legalább megosztasz pár tapasztalatod ezzel a hallal kapcsolatban.
No de térjünk a lényegre:
Mióta vannak neked? Mennyit tartasz belőlük? Szaporodnak nálad? Hogyan szaporodnak? Te honnan szerzed be őket és mennyiért? Ki az az Osztrák akit említettél? Milyen vízértékeket szeretnek (KH PH GH NK)? Milyen vízértékek szükségesek a szaporodásukhoz?
Hirtelen ennyi, de ha többet mesélsz róluk azért sem fogunk megharagudni! [039.gif]
feca101
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: Léhés » 2011.02.03. 13:47

Szia Feca:),
Nem fogok eltűnni :)ne reménykedj...
Ne csodálkozz, hogy akvarisztikában nem nagyon foglalkoznak ezekkel a halakkal.
Igazából Németországban van nagy múltjuk,de ott már ráálltak a házhoz kiszállítós /gyógyítós ellátásre és ahhoz tenyésztenek nagyüzemben :) halakat.
Vásárolni csak Európából(európai tenyésztőtől) szabad, ők viszont arany áron adják [icon_pray.gif]
Ázsiából nagy meglepetések érkezhetnek agarra rufa helyett,amit rendeltél..jó esetben annak egy változatát kapod,amelyik pl.18-22 centire nő meg...
Kb 2 éve vannak halaim,400-500db.
Szaporodnak,de kellnene több idő,hogy foglalkozzam velük,így inkább csak úgy a maguk kedvére teszik..
Miután ikrázók,meg is eszik a szaporulatot,ha nem vigyázol..
Keress rá a neten a márnafélék ikrázási szokásaira,de a jó öreg Horn-Zsilinszky még mindig a legjobb ebben a témában.

Nem kell akvarista módon a vízértékekkel bíbelődni,mondjuk 7-8 közötti pH értéket kedvelnek nagyon és ha úgy állítod be a szűrőt,hogy alaposan áramoltassa a vizüket.
Szaporításnál érdemes jávai moha alá az ikráztató rácsot tenni és amikor megtörtént a szaporulat,villámgyorsan kivenni anyucit/apucit ,mert reggelinek nézik majd az ivadékaikat:)
Bécsi osztrák tenyésztő,vele nagyon ne akarj bótolni,mert 10-12 €-ért adja a halait. [yahoo.gif]
Léhés
Friss hal
Friss hal

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.02.03. 17:45

Nem is abban reménykedtem, hanem abban hogy maradsz [great.gif] és örülök, hogy így lett. Üdv közöttünk!
Nálam sügérkoszton vannak (artemia, cyclops, spenót, 4-5 fajta jó minőségű spirulina tartalmú táp) Egyenlőre csak pár darabot tartok, de megszerettem őket, úgyhogy növelni fogom a létszámukat rövidesen. És kapnak egy nagyobb medencét is. Jávai most is van náluk, bár nagy részét már annak is megették, szerintem egyébként bármit megesznek, és addig tudnának enni amíg szét nem durrannak - persze nem szoktam túletetni őket.
Az ikráztatásnál én is pont erre a módszerre gondoltam. Az eddig olvasottaknál valami olyasmit is olvastam, hogy, vagy a hím, vagy a nőstény fején valamilyen csomók jelennek meg az ívás előtt. Te láttál ilyesmit? Illetve láttál valami más ívásra utaló jelet az ívás előtt? Illetve láttad már őket ívni?
Gondolom, talaj nélküli medencében tartod őket? Mekkora akváriumban vannak nálad?
feca101
Cápa
Cápa

HozzászólásSzerző: Léhés » 2011.02.04. 13:44

Ajjaj,a tapasztalatok szerint nem lesz jó hosszú távon a sügérkoszt ! Ezek alaból márnák ugyebár [icon_pidu.gif]
Szóval granulátum ez lehet JBL diszkosz pl.nem gond,hogy piros vagy kék színt hoz ki belőlük, ők meg szürkék,adhatod nyugodtan.
Spirulina tabletta-jópofa,mikor harcra kelnek érte,de ha nagyon befalatozik belőle valamelyik,akár el is pusztulhat tőle [093.gif]
Lemezes tápot se adj,viszont néha egy-egy karika uborka,kb 15-20 perc után szedd ki(ki fogják enni a közepét)

Csak ők vannak az akiban? Vagy vannak más halak is?
Mekkorák?

Az akváriumban a talaj: kvarchomok,néhány csík apróbb szemű kavics(a csíkot 45 fokban képzeld el,faltól falig,az aki rövid részén,kb 15 cm széles)van benn 2 (nagy sodrókőből-kapható Bricostore,külső áruda a vödrös homok,kavicsok körül-fehér színű)búvóhely.
Van 240 literes de nagyrészt 180-200 literesben laknak.
A jávai mohát-bocsánat-de nem eszik meg...az fogyhat attól,ha túl erős a szűrőd és foszlányonként kiszippantja a szálait. pl.

Ívást nem nagyon fogsz-asszem látni-,mert az általában hajnalban történik-állítólag-
Amiből észrevehető,elkezdik a kergetést,medence hosszában akár.A hím olyan "vállasabb"lesz,,mikor készül a nászra [icon_super.gif]

Remélem,tudtam segíteni.
Léhés
Friss hal
Friss hal

ElőzőKövetkező

Vissza: Édesvízi halak fajonkénti tárgyalása